събота, 3 декември 2016 г.

Българският символ IYI



Българският символ  IYI

 IYI е по българските земи отпреди 3000-8000 години, стар колкото свастиката.

Намираме го изсечен в камък- тракийската пещера-светилище край Ситово, област Пловдив, в пещерата Магура, Белинтаж, Надарския надпис, обредните масички от Сапарева баня, съд от музея в гр. Нова Загора, ранна Бронзова епоха, върху Бакарната книга, намерена в Родопите и изнесена в Македония, където се намира днес. Също и по  шевиците, по обредните хлябове.
През 1987 година Стамен Михайлов посочва в Известия на Народния музей във Варна, книга 23, стр. 92-95., че IYI се среща сред знаците на неолитната винчанска култура, която е сродна с тези на Градешница и Караново.

IYI е арийски знак, както и свастиката. 
(Стефан Византийски твърди, че Ария е едно от по-старите имена на Тракия. Идва от подопечените на бог Арес или Арий, арйаните.) 
IYI  означава Върховна сила, Божествена сила. Няма нищо общо с някакъв бог Тангра-мангра(Възникването на бог Тангра и тангризма може точно да се датира - някъде началото на миналия(20-ти) век.  Геза Фехер го предположи, Бешевлиев го създаде от две чертички), нито със сарматският род Дуло.( Родът Дуло носи имена използвани от сарматите в Боспорското царство. Едно от имената записани в боспорските надписи е Дулес. Подобно име се среща по-късно по "ромейската" керамика около Мадара.)


©Ванко Николов ©_Българионъ° ®˜

Няма коментари:

Публикуване на коментар