Вениамин-Боян Мага
Изключително интересно е написаното от добре
известния в средата на X век във Византия епископ Лиудпранд, който по това
време е посланик и хронист на германския император. В съчинението си
„Възмездие” той пише следното за Боян:
“Той (Симеон) имал двама сина: единият се
наричал Боян, а другият, който и до ден днешен живее и здраво управлява
българите, Петър. Боян обаче чак дотам бил изучил магията, че от човек ставал
веднага на вълк и на какъвто друг звяр поискаш... Вениамин-Боян бе силен в
магия, вълшебство и тайно очарование”.
Спечелил завидна слава в целия средновековен
свят, младият маг, както стана ясно от горния цитат, е български княз. Но
въпреки че е син на цар Симеон, Вениамин е нещо много повече от принц – той е
истинският водач на богомилите.
Богомилите са имали ясно изразена йерархия в
своето движение, на върха на която е стоял именно Боян, с чин архиепископ на движението. Освен него архиепископи и негови помощници са били Богомил и Гавриил Лесновски. По-нататък структурата се разклонява в епископи, презвитери - още известни като съвършени и избрани, и завършва с верующи и оглашени. Разбира се не всеки достигнал ниво съвършен, е заемал епископска длъжност. Да си съвършен е значело да минеш през определени посвещения и изпити, свидетелстващи за духовна степен и знания. Някои от съвършените са заемали длъжността епископ – създавали са и са управлявали т.нар. богомилски църкви, наследници на църквите на Българската Апостолска Глаголическа Църква- първохристиянството
Знанията на младия княз наистина са били впечатляващи и това е било забелязано още в Магнаурската школа, където той е изпратен да усвоява научните богатства на средновековието. Но свръхчовешките му способности будят едновременно страх и неразбиране в един от учителите му в Константиниопол – философът и литератор Николай Мистик - главен възпитател в Императорската школа, чието име присъства в архивите на историята.
Но тайнствената сила на Боян не поразява само човека на мисълта – Николай Мистик. Младата Мария, внучка на императора Роман Лакапин, се влюбва безнадежно в потайния български принц. Тя е същата Мария, която по-късно ще се появи на историческия хоризонт, като българската царица Ирена и съпруга на цар Петър. Но Вениамин я отблъсква, сърцето му остава ледено, а любовта й – несподелена.
След смъртта на цар Симеон, с нежелание и едва 20 годишен, мекушавият Петър сяда на българския престол и поема управлението на страната. За скрепване на връзката с Византия, той се жени за Мария, която приема името Ирена – символ на мира между България и Византия.
През зимата на 927 г., няколко месеца след кончината на баща си, седемнадесетгодишният Боян се завръща в Преслав като съветник на новия цар. Животът му бързо се потапя в блатото на дворцовите интриги, измами и хитрости, подклаждани най-вече от царица Ирена, чиято любов към него изобщо не е угаснала.
Още докато е бил в Магнаурската школа, Николай Мистик забелязва, как ученикът най-редовно се вижда с двама странници, с вид на сирийци. Това прави впечатление на византиеца, който се усъмнява, че младият българин крои нещо против Империята.
© Ванко Николов ©_Българионъ° ®˜☼
© Ванко Николов ©_Българионъ° ®˜☼
Няма коментари:
Публикуване на коментар